Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195223
This three bay garage plan features 10'-0" high ceilings that allow for 8'-0" high garage doors making it large enough for all your vehicles, from your crew cab pickup truck to your classic sports car.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 1344 | 10' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | Three Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Non-Habitable, Canadian Garage Plans |
| Width | 48' 0" |
| Depth | 28' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6, 2x4 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 17' 0" |
| Roof Pitch | 5/12 |
| Foundation Types | Slab, Monolithic Slab |